Bi̇ze Ulaşin: +90 (0) 212 325 93 44

S. Senteti̇k çi̇m neden bu kadar popüler?

C. Esasen çok amaçlı kullanımı nedeniyle. Sentetik çim futbol, rugby ve hokey sahaları, golf egzersiz sahaları ve tenis kortları da dahil çok çeşitli spor dallarında kullanılmaktadır. Çim alanlar veya teraslar, balkonlar ve verandalar benzeri ev ortamlarında ve yüzme havuzlarının çevrelerinde de kullanılmaktadır. Sanat merkezlerinde ise sahnede ve filmlerde, iş hayatında vitrinlerde, sergi stantlarında ve hatta modern ofislerde halı olarak da kullanılmaktadır.

S. Diş mekanlarda kullanilmasi durumunda doğal çi̇mle nasil kiyaslanmaktadir?

C. Sentetik çim aşırı yağışlı veya aşırı sıcak gibi olumsuz hava koşullarında doğal çimden çok daha başarılı performans sergilemektedir. UV kararlı yapısı nedeniyle, aşırı sıcak havalarda doğal çimde gözlemlenen görünür renk solması sentetik çimde gözlemlenmemektedir. Buna ilaveten, geçirgen olması nedeniyle yağmur suyu süzülebilmekte ve böylece çamurlu alanlar oluşturmamaktadır.

S. Senteti̇k çi̇m üreti̇mi̇nde özel i̇pli̇k kullaniliyor mu?

C. Evet, kullanılan başlıca iplik türü, sağlam, mumsu liflere sahip olan ve düşük kayma direnci sağlayan, futbol ve rugby benzeri yüzeye temas gerektiren sporlar ile hokey benzeri topun yuvarlanması gereken sporlar açısından ideal olan polietilen ipliktir.

S. Çok sayida farkli türden senteti̇k çi̇m mevcut – hangi̇ çi̇mi̇n doğru olduğunu nasil anlarim?

C. Her projenin ihtiyaçları büyük ölçüde değişkenlik gösterebilir, dolayısıyla da çim uygulamasına ilişkin bazı önemli hususların vurgulanması gerekmektedir. Çim kullanımında aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınmalıdır:

  • özel kullanım – spor, bahçe, peyzaj, teşhir

  • sahada beklenen aşınma ve yıpranma derecesi

  • spor yapılacak bir yüzey olarak kullanılacaksa, oyuncuların yetenek seviyesi

  • kim kullanacak?

Kişilere ve şirketlere çeşitli projeler konusunda her türlü yardımı sunuyoruz ve doğru karar vermeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

S. Senteti̇k çi̇m deği̇şti̇ri̇lmesi̇ gerekli̇ olmadan önce ne kadar dayanir?

C. Uygulamaya ve sentetik çimin ne kadar kullanıma dayanması gerektiğine bağlıdır. Çim ürünlerimiz için farklı garanti süreleri belirtilmektedir, ancak uygun muhafaza ve bakım sayesinde sentetik çim yüzeylerin on beş yılı aşkın bir süre boyunca dayandığı bilinmektedir.

S. BAKIMI NASIL YAPILACAK?

C. Bir sentetik çim yüzeyin bakımı için yapılması gereken çok az işlem söz konusu, ancak düzenli fırçalama, dikişlerin ve dolgu maddesi seviyelerinin kontrol edilmesi ve toprak ve kalıntıların temizlenmesi benzeri bu işlemler mutlaka yapılmalı. İster bir spor sahası isterse arka bahçe söz konusu olsun, yapılması gereken harcamalar doğal çim yüzeylerde gereken bakım işlemleri ile karşılaştırıldığında çok daha düşük seviyede kalmaktadır.

S. Kurulum i̇şlemi̇ nasil yapilacak?

C.Futbol sahaları, beşe beş sahalar, hokey sahaları, tenis kortları, kriket kaleleri, golf başlama noktaları vb. spor uygulamaları profesyonel kurulum gerektirmektedir. İmalattan eksiksiz kurulum ve izleyen süreçteki bakım işlemlerine kadar eksiksiz bir ürün paketi sunmamız nedeniyle, SIS Pitches İngiltere’deki bulunan sentetik çim tedarikçileri arasında emsalsiz bir konumdadır.

S. Senteti̇k çi̇m üzeri̇nde bi̇ri̇ken yüzey suyu ne olacak?

C. Çim ürünlerimiz su geçirgen özelliklidir, dolayısıyla yüzey suyu içerisinden toprağa akmaktadır.

S. ‘Dolgu’ ve ‘kum dolgu’ nedi̇r?

C. Daha iyi bir performans elde edilmesi amacıyla çimin stabilize edilmesine yardımcı olmak üzere sentetik çimin içerisine kum ya da kauçuk ve kum karışımının yerleştirildiği katman dolgu katmanıdır. Kum dolgu, aynı şekilde ve aynı nedenle kullanılan özel bir kum türünü ifade etmektedir. Bu konuda geliştirdiğimiz en son yeniliğe göz atın – SISGrade.

S. ‘Darbe yastiği’ nedi̇r?

C. Bazı koşullarda, hokey veya rugby benzeri sporlarda sentetik spor sahasının altına  darbe yastığının yerleştirilmesi gerekmektedir. Bir darbe yastığına ihtiyacınız olup olmadığı, sahanın kullanım amacına ve sahanın nasıl uygulandığına bağlıdır.

S. Senteti̇k çi̇mi̇n spor yüzeyleri̇ açisindan sağladiği genel avantajlar nelerdi̇r?

C. Bir açık hava çim sahanın ekseriyetle farklı spor dalları ve bazen de diğer etkinliklerin sahnelenmesi amacıyla kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu şekilde değişken kullanımlara doğal çim sahalar çok dayanıklı değildir ve dolayısıyla da spor kulüplerinin daha geniş bir etkinlik yelpazesi sunmasını engellemektedir. Bununla birlikte, bir sentetik çim saha bu şekilde bir kullanıma daha dayanıklı olacaktır ve sadece daha fazla etkinliğe yönelik olarak değil, muhtemelen daha fazla gelir açısından da fırsatlar sağlayacaktır.

Doğal çim sahalar kötü hava koşullarında zarar görmektedir, bu nedenle de sık yağmur yağan veya aşırı kuru ve güneşli havanın hüküm sürdüğü iklimlerde yüzey ve dolayısıyla da oyun kalitesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu da sahanın belirli dönemlerde kullanılamaması veya kullanılacaksa da kötü koşullarda kullanılabilmesine yol açabilmektedir. Buna ilaveten, doğal çim sahanın kullanılabilir durumda muhafaza edilmesi amacıyla düzenli olarak yapılması gereken tamir ve bakımlar da bir maliyete neden olacaktır ki bu oldukça ciddi meblağlara çıkabilmektedir. Bununla birlikte, sentetik çim sahalar ise çok az bakım ve çok az onarım gerektirmektedir.

Still got some questions? For free consultation or advice on choosing the right pitch for you, call us now on 01900 812796 or email: sales@sispitches.com