Book a free site visit today: +44 01900 812796
30 March 2021

HİBRİT ÇİM NEDİR VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Hibrit çim terimi, %100 doğal çim veya %100 suni çim olmayan saha yapısıyla ilişkilendirilmektedir

Hibrit çim, suni elyaflar ile desteklenmiş doğal çim karışımıdır. Bu işlem genellikle elyafların doğal çime dikilmesi ya da doğal çimin üzerine bir suni çim halı serilmesi suretiyle 2 şekilde gerçekleştirilmektedir. SIS Pitches, kendine has avantajlara ve dezavantajlara sahip her iki hibrit çim sistemini de müşterilerine sunmaktadır.

SISGrass %95 oranında doğal çim saha elde edilen dikişli hibrit çim sistemimizdir. Bu sistemin avantajları aşağıda belirtilen şekildedir:

  • 7 günde kurulum – piyasadaki en hızlı kurulum süresi
  • Daha uzun oynama süreleri – SISGrass hibrit çim sahaların, %100 doğal çim saha ile karşılaştırıldığında ciddi ölçüde daha uzun oynama süresi sağladığı kanıtlanmıştır. Yoğun kullanım çizelgelerinin gerektirdiği uzun süreli kullanım açısından daha üstün dayanıklılık sağlamaktadır.
  • Daha kararlı yüzey – SISGrass sisteminin oyuncular açısından daha güvenli bir çim yüzey sağladığı, oyuncuların güvenini, daha hızlı hareket edebilme yeteneğini arttırdığı ve oyuncuların üstün performanslarını daha uzun süre boyunca göstermelerini sağladığı test edilmiş ve kanıtlanmıştır.
  • 8-10 yıllık kullanım ömrü

SISPlay, %90-92 oranında doğal çim saha elde edilen halı sisteminizdir. Bu sistemin avantajları aşağıda belirtilen şekildedir:

  • Hızlı Döşeme – döşe ve oyna teknolojisi
  • Daha uzun oynama süreleri – SISGrass hibrit çim sahaların, %100 doğal çim saha ile karşılaştırıldığında ciddi ölçüde daha uzun oynama süresi sağladığı kanıtlanmıştır. Yoğun kullanım çizelgelerinin gerektirdiği uzun süreli kullanım açısından daha üstün dayanıklılık sağlamaktadır.
  • Esnek sistem – dikişli sistemlerin aksine, halıların döşenmesi ve kaldırılması kolaydır. Bu da konser benzeri bir etkinlik için geçici bir çözüme ihtiyaç duyduğunuzda kullanışlı bir seçenek oluşturacaktır.
  • 3 yıllık kullanım ömrü

HİBRİT ÇİM SAHALAR

Hibrit çim yüzeyler, futbol, rugby, kriket, golf ve tenis de dahil olmak üzere tüm dünyada çeşitli spor dallarında kullanılmaktadır. Hibrit futbol sahaları, Dünya Kupası da dahil olmak üzere dünyanın en büyük turnuvalarından bazılarında kullanılmıştır.

HİBRİT SAHA BAKIMI – DİKİŞLİ HİBRİT ÇİM SAHA NASIL YENİLENİR?

Saha üzerinde gerçekleştirilen en önemli işlem hiç şüphesiz yıllık yenileme işlemidir. Her 12 ayda bir SISGrass sahanın kendisini toparlaması ve organik birikimin uzaklaştırılması amacıyla çim yüzey temizlenmelidir.

Herhangi bir saha yenileme işleminde ilk yapılacak mevcut otların uzaklaştırılması olacaktır. Bu işlem UNIVERSE® Rotor ile donatılmış bir saha üst yüzey düzeltme makinesi kullanılarak tamamlanmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için makine gereklidir. Bu işlem, donanımın mevcut olması durumunda kulüpler tarafından spor sahaları konusunda uzman yüklenicilerin işe alınması yoluyla gerçekleştirilebilir.

Bu işlemin amacı, otların/organik katmanın uzaklaştırılması ve altında yeniden tohumlama işlemine hazır halde sadece temiz kök bölgesinin bırakılmasıdır.

BMO sahasında Robert Heggie tarafından gerçekleştirilen bu işlemi verilen bağlantıdaki videodan izleyebilirsiniz.

HİBRİT SAHA BAKIMI – YILLIK YENİLEME İŞLEMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Saha yenileme işleminin gerçekleştirilmemesi, hibrit çim elyaflarının gömülmesine ve saha yüzeyinde oynamanın zorlaşmasına ve oyuncuların performansının düşmesine ve yüzeyinizin hasar görme riskinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sezon boyunca, SISGrass sistemindeki elyafların toparlanması ve yeni yüzeyin oluşturulmasının sağlanması için temizlenmesi gereken doğal çim ve organik madde birikimi söz konusu olabilmektedir.

HİBRİT ÇİM VE HİBRİT SAHA BAKIMI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN – WEB SEMİNERİMİZİ HEMEN İZLEYİN

Web seminerimizde hibrit çim yüzeyin tarihçesi, avantajları ve dezavantajları, yapılan araştırmaların sonuçlarının yanı sıra bakım ve yenileme stratejileri de dahil olmak üzere  en gelişmiş hibrit çim teknolojisi hakkında en son bilgileri sunulmaktadır.

Günümüzde çok sayıda sporcu yeniden sentetik sahalardan doğal çim sahalara geri dönülmesini istemektedir. Bu yenilikçi teknoloji, doğal çim üzerinde oynama geleneğini sürdürürken oyunculara daha sağlam bir yüzey sağlamanıza yardımcı olabilir.

Hibrit çim sahalar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz  uzmanlarımıza yönelteceğiniz belirli sorular varsa bizimle iletişime geçin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!

If you would like any more information or have any specific questions for our experts, just contact us and we would be happy to help!

Arrange a free consultation today